Митко Митев в ролята на едноминутен мениджър
/училището като семейство/
Всяко семейство, всеки дом има свой стопанин. Стопанинът на ОУ „Братя Миладинови” се казва Митко Митев. Ролята на бащата в семейството е ключова. Бащата е фигурата, която закриля семейството, грижи се за него и се явява негова опора. Често той е пример за подражание за момчетата и мечтаният принц за момичетата. Бащата учи детето за света около него – директно да му предава своите познания и умения, които да му бъдат полезни за адаптацията в социалния свят. Отзивчивите, топли, емоционално позитивни взаимоотношения формират у детето базисно доверие към света.
Започнах работа в ОУ „Братя Миладинови”, гр.Сливен на 10.10.2017г. В училището се обучаваха 1300 деца от ромската етническа група. Работата бе на смени. Бях назначена като педагогически съветник на временен трудов договор. По нещастно стечение на обстоятелствата месец и половина след назначаването ми, училищната психоложка почина, вследствие на сърдечни здравословни проблеми, детето ми се разболя, а аз трябваше да открия конференция с международно участие за деня на християнското семейство. Това, което няма да забравя, е подкрепата на директора ми в този тежък за мен момент. Той намери в себе си сила и мъдрост да излезе победител от критичната ситуация с обаяние и вдъхновение. Повика ме в кабинета си. Влязох като педагогически съветник, а излязох като психолог на ОУ „Братя Миладинови” – Сливен.
Това, което прави изключително впечатление в личността Митко Митев, е уникалния му стил на управление на персонала в училище. Бих го нарекла едноминутен мениджър. „Едноминутен мениджър” е книга написана от Кен Бланчард и Спенсър Джонсън и издадена в България още през 1989г. Символът на Едноминутния мениджър е една минута, изписана върху циферблата на модерен електронен часовник, и е предназначен да напомня на всеки от нас да отделя по една минута от деня си, за да се вглежда в лицата на хората, които ръководи и да осъзнае, че те са нашите най-важни ресурси. Тайната на успеха на мениджъра Митко Митев е именно тази, че той не просто познава силните и слабите стани на екипа си, но не се притеснява да инвестира време и енергия за сбъдване на педагогически чудеса и те естествено не закъсняват.
През учебната 2022 – 2023г. ОУ „Братя Миладинови” беше посетено от кмета на гр.Сливен, областния управител и заместник областния управител, а учениците бяха поканени в президентството на Република България да представят ромския обичай „Василица”.
Благодаря на директора на ОУ „Братя Миладинови” Митко Митев, че повярва в мен и в способностите ми и ми дава възможност за развитие. Ще кажете какво пък толкова има да се развива един психолог или педагогически съветник в училище. Моят отговор е: училището е по важно от университета, защото в него се полагат дълбоките фундаменти на образованието, а без тях развитие и надграждане действително не може да има.
През 1930 г. класните стаи се увеличават с две, а през 1951 г. собствеността на училището се узаконява. Учениците се радват на опитно поле от 1,5 дка, което ежегодно се засява под ръководството на учителката Станка Даракчиева, и на спортна площадка за народна топка. Има библиотека със 109 книги педагогическа литература, 46 – художествена, 119 – детска и 37 броя списаия.
През учебната 1959/1960 г. училището разполага със 7 учебни стаи, в които учат 470 ученици, разпределени в 13 паралелки. Обучението се извършва на две смени. През 1960 г. Начално училище „Братя Миладинови” се слива с турското основно училище „Сабахатин Али”.
През учебната 1960/1961 г. в училището работят 30 учители. Обучението е на 3 смени, защото строителните дейности, започнати през 1960 г., продължават. Все още има стаи без паркет и врати. През учебната 1961/1962 г учебните стаи са вече 12 и има 31 паралелки.
С решение на Министерството на народната просвета, от учебната 1973/1974 г. училището става професионално. Обучението по специалностите шлосерство, стругарство, тъкачество, предачество, се провежда в 6 работилници и започва от V клас. Първият випуск на професионалното училище завършва през 1977 г. Под ръководството на пионерската организация още в началото на професионалното обучение се обособява завод „Бодра смяна”. Произведената от учениците продукция се реализира. През 1990 г тя има чиста печалба на стойност 105 159 лева.
От учебната 1993/1994 г. има паралелки ПТУ, с тригодишно обучение след VІ клас, които съществуват до 2010 година.
Днес в VІ ОУ „Братя Миладинови” работят 87 учители, които обучават 1462 деца и ученици в 62 паралелки.